środa, 20 maja 2020

Pranie Dywanów

Dywany, podobnie jak inne tkaniny, często się brudzą. Czasem nie widzimy na nich żadnych plam czy zabrudzeń, lecz nie oznacza to, że dywan jest czysty. Na niektórych dywanach, szczególnie tych ciemnych, plam i zabrudzeń nie widać. Często zdarza się, że decydujemy się na wypranie dywanu po kilku latach i z zaskoczeniem stwierdzamy, że ma on zupełnie inny kolor. To dlatego, że na dywanie zbiera się kurz, pozostałości rozlanych płynów, naskórek i roztocza. Dlatego pranie dywanów jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Tylko czym prać dywan i jak to zrobić? 

Pranie dywanu w domu 

Pierwszym krokiem przy czyszczeniu dywanu w domu jest dokładne odkurzenie go. Najlepiej też będzie, jeśli przed myciem dokładnie dywan wytrzepiemy, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń jak piasek, włosy i kurz. Później warto zabrać się za usuwanie widocznych plam. W tym celu najlepiej wykorzystać odplamiacz. To silny środek, dlatego przed nałożeniem go na dywan zróbmy mały test. Najlepszym rozwiązaniem będzie nałożenie kilku kropel odplamiacza w miejsce, które niewidoczne np. pod kanapą. Jeśli po kilkunastu minutach nie dojrzymy żadnych odbarwień, możemy zacząć walkę z plamami. Większość dywanów można prać wodą, ale można też wykorzystać specjalną suchą pianę. 

Cena wyczyszczenia dywanu w pralni może być różna, w zależności od sposobu, w jaki chcemy wyczyścić dywan. W pralniach można zdecydować się na czyszczenie na sucho lub czyszczenie chemiczne. Wielkość dywanu też wpływa na cenę, która zwykle liczona jest na podstawie metrów kwadratowych. Ceny za czyszczenie dywanów w pralni wahają się między 10 a 13 zł za metr kwadratowy w przypadku zwykłego dywanu. Za czyszczenie dywanu typu shaggy zapłacimy nieco więcej, bo od 15 do 18 zł za metr kwadratowy.Pranie dywanu u specjalisty 

Oddanie dywanu do pralni jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli ma on duży rozmiar czy zwyczajnie nie mamy na to czasu. W pralniach do prania dywanów wykorzystuje się specjalne odkurzacze piorące, które dają o wiele lepsze efekty niż pranie ręczne. Jeśli posiadamy mocno zabrudzony dywan lepiej będzie oddać go do pralni niż męczyć się godzinami bez skutku. Znalezienie pralni w pobliżu naszego domu jest bardzo łatwe. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę - pranie dywanów Jelenia Góra czy pranie dywanów Gdańsk w zależności gdzie mieszkamy. Jeśli mamy wątpliwości warto poszukać opinii innych ludzi, którzy korzystali z usług danej pralni.

Dywany są ładną ozdobą salonu czy sypialni. Często nie widzimy na nich żadnych zabrudzeń i wydaje nam się, że nasz dywan wciąż wygląda jak nowy. To jednak bardzo złudne wrażenie. Dywany warto regularnie czyścić choćby z powodu ilości kurzu i roztoczy jaka się w nich zbiera. Mogą mieć one niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie, jeśli mamy problemy z alergią. Jeśli chcemy dokładnie wyprać dywan możemy skorzystać z usług pralni, która wybierze go w profesjonalny sposób. Może się okazać, że wrócimy do domu z dywanem, który wygląda jak nowy i zyskał drugie życie. Jeśli jednak mamy czas a nasz dywan jest stosunkowo nowy, możemy spróbować go wyczyścić w domu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza